SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir şirketin web sitesini daha keşfedilebilir hale getirmek (yani, ilk sayfalarda), böylece trafiği artırmak için bir web sitesinin veya web sayfasının arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP) görünürlüğünü iyileştirme sürecidir. ve satış. Sıkıcıdır, teknik ve ticari kararları içerir ve sonuçları garanti etmez – yine de kalıcı faydalar sağlar.

SEO genellikle tasarım, pazarlama ve içerik üretim ekipleri dahil olmak üzere bir organizasyon içindeki birden fazla departmanın uyumlu çabasını içerir. Bazı SEO çalışmaları iş analizi gerektirse de (örneğin, birinin içeriğini rakiplerle karşılaştırmak), önemli bir kısmı çeşitli arama motorlarının zamanla değişebilen sıralama algoritmalarına bağlıdır . Bununla birlikte, genel bir kural, daha yüksek kaliteli içeriğe, daha fazla harici yönlendirme bağlantısına ve daha fazla kullanıcı katılımına sahip web sitelerinin ve web sayfalarının bir SERP’de daha üst sıralarda yer almasıdır.

SEO süreci altı genel aşama içerir:

Araştırma iş araştırması, rakip analizi, mevcut durumu değerlendirmesi, ve anahtar kelime arama dahil,
İçeriğin nasıl ele alınacağına, web sitesine bağlantıların nasıl kurulacağına, sosyal medya varlığının ve teknik uygulama stratejilerinin nasıl yönetileceğine ilişkin kararlar dahil olmak üzere planlama ve strateji
Uygulama bir bütün olarak optimizasyon bir sitenin web sayfalarında kararlar ve web sitesi yürütür,
İzleme web örümcekler, trafik aktivitesi motoru sıralamalarını arama ve diğer ölçütler değerlendirme yapılacaktır hangi üreten raporlar için gözlenen durumlarda,
Stratejinin (ve uygulanmasının) özetlenmiş etkilerinin SEO sürecinin belirtilen hedeflerine göre kontrol edilmesini içeren değerlendirme
Bakım web sitesinin çalışmasını hem küçük veya büyük sorunlar ortaya çıktıkları işlenir, (örneğin, yeni içerik ihtiyaçları optimizasyon stratejisine göre o)
SEO süreci çoğunlukla organik bağlantıları ve arama motoru sonuç yerleştirmeyi hedefler ; yine de, genellikle daha agresif önlemlerle (ör. ücretli arama reklamları) tamamlanır ve genellikle geleneksel pazarlama kampanyalarının bir parçasıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Literatürü

Interaction Design Foundation’ın Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile ilgili tüm UX literatürü tek bir yerde toplanmıştır:

Serbest Çalışanlar ve Girişimciler için SEO ve SEM Karşılaştırması: Pazarlama Stratejinizi Geliştirin

Bir girişimci veya serbest meslek sahibi, çevrimiçi pazarlama yaparken yararlanacak iki ana stratejiye sahiptir. Web sitenizi arama motorlarında “organik olarak” sıralamaya çalışan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve para karşılığında web sitenizi arama sonuçlarında sıralayan Arama Motoru Pazarlaması (SEM). Başarılı bir şekilde iş kurmak için her iki strateji de kullanılabilir – ancak sizin için hangisi doğru?

İşletmenizi pazarlamanın harika bir yolu, müşterilerinizin sizi çevrimiçi ortamda bulmalarına yardımcı olmak için arama motorlarını kullanmaktır. Bu stratejiyi kullanırsanız, satış odaklı bir web sitesine (örneğin, müşterileri sizin söylediğiniz kişi olduğunuzdan emin olmaktan ziyade, iletişim kurmayı amaçlayan bir web sitesine) ihtiyacınız olacaktır; aksi takdirde çabalarınız büyük ihtimalle boşa gidecektir.

SEO ve SEM

İnsanların web sitenizi bulmalarına yardımcı olmak için arama motorlarını kullanmanın iki yolu vardır; arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlaması (SEM).

BrightEdge CEO’su Jim Yu, “[SEO ve SEM için] anahtar, kullanıcılara ihtiyaç duydukları anda doğru içeriği ilgi çekici bir şekilde sunmaktır.”

Arama motoru optimizasyonu (SEO) inanılmaz derecede güçlü olabilir, ancak müşterilere altı ay yerine mümkün olan en kısa sürede ihtiyaç duyan bir başlangıç ​​için genellikle çok yavaştır. Ucuzdur, ancak ücretsiz değildir – çünkü zamanınız da paraya değer. SEO, orta ve uzun vadede çok etkili olabilir.

Öte yandan, arama motoru pazarlamacılığı (SEM) maliyetlidir ancak çok hızlı sonuçlar verebilir. Satış yapabilmeniz için web siteniz satış yapmak veya en azından bir müşteriyle iletişime geçmek için optimize edilmelidir. Yeni başlayanlar SEM’e dikkatle yaklaşmalıdır. Herhangi bir zamanda ne kadar paraya maruz kaldığınızı tamamen anladığınızdan emin olun. Hızlı zaferlerin cazibesine kapılmayın. Yavaş başlayın ve sonuçlarınızı değerlendirin.

Arama Motoru Pazarlaması – Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?
Anahtar kelimeler ve anahtar sözcükler, arama motoru pazarlamacılığı (SEM) ve arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejilerinin özüdür. Bunlar, insanların bilgi bulmak için Google (veya Bing veya her neyse) arama kutusuna yazdıkları kelimelerdir.

İşletmenizi pazarlamak için arama motorlarını kullanmaya karar verirseniz, bunu yapmak için yararlı anahtar kelimeler ve anahtar sözcükler belirlemeniz gerekir.

Hangi Anahtar Kelimeleri Seçmelisiniz?
Bu anahtar sözcüklerin en kullanışlı olanları uzun kuyruklu anahtar sözcükler olarak bilinir. Bunlar oldukça spesifik ifadelerdir.

Bu nedenle, örneğin, kısa kuyruklu bir anahtar sözcük “Logo tasarımı” olabilir. Bunu Google’a koymak size çok fazla isabet sağlayacaktır. Bu cümle için çok fazla rekabet var ve işiniz için özellikle yararlı değil. İfadede satın alma sinyali yoktur – pek çok kişi bu ifadeyi logo tasarımı hakkında bilgi edinmek veya logo tasarım çalışmasının diğer yönlerini incelemek için kullanacaktır .

Bir uzun kuyruklu keyphrase daha iyi, aynı zamanda bir coğrafi konum verir, niyet bir alış açık bir gösterge verir -bu “Satın logosu Atlanta tasarım, Gürcistan” erebilir. Atlanta, Georgia’da bulunuyorsanız ve logo satıyorsanız – bu ifade web sitenizi bir aramada öne çıkarırsa, o zaman bir miktar iş kazanma şansınız olacak.

Anahtar Kelimeleri Seçmek İçin En İyi Yöntemler
Yararlı anahtar sözcükleri belirlemek zordur. En yaygın kullanılan yöntem, Google Adwords’ü ziyaret etmek ve bir anahtar sözcük girmektir.

Daha spesifik sonuçlar alıp almadığınızı görmek için cümlenin etrafına konuşma işaretleri(” “) de yerleştirebilirsiniz. Konuşma işaretleri, arama motorunun benzer ifadeler yerine tam kelime öbeğini aramasını sağlar.

Örneğin, Atlanta, Georgia’da logo tasarımı satın alın yerine “Atlanta, Georgia’da logo tasarımı satın alın” ifadesini koyun.

Bu size bir ay içinde kaç kez arama yapıldığına dair bir gösterge verecektir (anahtar sözcükte çok net bir satın alma sinyali olmadıkça düşük sayılar pek kullanışlı değildir – çoğu durumda ayda beş vuruş için çok çalışmak önerilmez) ve reklamverenler için tıklama başına kelime öbeğinin ne kadar “değeri” (örneğin, bir kişinin bu anahtar sözcüğü kullanmak için ne kadar ödeyeceği). Değeri ne kadar fazlaysa, sözün birileri için ticari sonuçlar sağlaması o kadar muhtemeldir.

Ayrıca, bu süreçten çaba sarf ettiğini iddia eden birçok anahtar kelime araştırma aracı (bazıları ücretsiz ve bazıları ücretli) vardır. İlk kez kullananlar için popüler bir araç, rakiplerinizin sitelerini anahtar kelime optimizasyon stratejileri için analiz edebilen ve bir bonus olarak geri bağlantı stratejileri hakkında da ayrıntılı analizler sunabilen Traffic Travis’dir. Moz.com‘un inanılmaz derecede faydalı anahtar kelime araştırma araçlarını da kullanabilirsiniz – bunlar sektör lideridir, ancak biraz daha yüksek bir fiyata gelirler.

Bir strateji olarak SEM kullanıyorsanız, anahtar kelimelerinizi test etmeniz ve değerlendirmeniz gerekir. İyi bir pratik kural, aldığınız her 100 tıklama için 3 ila 10 sorgu alacağınızdır. Bu nedenle, verimli bir test gerçekleştirmek için yaklaşık 1.000 tıklamayı test etmek isteyeceksiniz. Bu, Adwords bütçenizi tıklama maliyetinin 1.000 katı olacak şekilde ayarlamak anlamına gelir. Bunun çok pahalıya mal olacağını fark ederseniz, başka anahtar kelimeler veya farklı bir pazarlama stratejisi bulmanız gerekir.

Bir SEM kampanyası yürütmek çok kolay. Bir tıklama birkaç sente birkaç dolara mal olabilir. SEM kampanyasının değeri şu şekilde hesaplanabilir:

Kampanya Değeri = Kampanyadan Kaynaklanan Toplam Sipariş Değeri – Kampanya Maliyeti

Yani, 500 TL değerindeki reklam harcamasından 5.000 TL sipariş alırsanız, kampanyanın değeri 4.500 TL dir.

5.000 TL değerindeki reklam harcamasından 500 TL sipariş alırsanız, kampanyanın değeri – 4.500 TL olur. Negatif bir sayı, kampanyadan para kaybettiğiniz anlamına gelir.

Anahtar kelimeleri ve anahtar sözcükleri seçmek başlı başına bir bilimdir. SEO ve SEM açısından herhangi bir şey taahhüt etmeden önce bu anahtar kelimeleri ve anahtar sözcükleri nasıl seçeceğinizi değerlendirmek için biraz zaman harcamanız gerekebilir.

Arama Motoru Optimizasyonu – Ucuz, Yavaş ve Sağlam Bir Pazarlama Stratejisi

Arama motoru optimizasyonu (SEO), deneyimsiz pazarlamacılardan çok fazla ilgi görüyor. Kendi SEO çalışmanızı idare edebildiğiniz için (bunu yapmak için bazı kurallara uyduğunuz sürece) “ücretsiz pazarlama” olarak görülüyor ve bu nedenle tek yapmanız gereken şeylerin gerçekleşmesi için zamanınız. SEO, arama motorlarındaki “organik” (veya ücretsiz) arama sonuçlarında görünmelerini sağlamak için web sitenize ve web sayfalarınıza yaptığınız şeydir.

Ne yazık ki SEO da yavaş bir süreçtir. SEO kullanarak yerleşmemiş pazarlarda “hızlı kazançlar” elde edebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, rekabetçi pazarlardaki yararlı anahtar sözcüklerin (uzun kuyruklu anahtar sözcükler dahil) büyük çoğunluğu zaten optimize edilmiş olacaktır. Bu kelime öbekleri için arama sonuçlarında yararlı bir yere ulaşmak büyük olasılıkla önemli miktarda zaman alacaktır. Bazı durumlarda, rekabet gücü yüksek anahtar sözcükler için savaşı kazanmak aylar hatta yıllar süren yoğun çaba gerektirebilir.

Ne olduğunu arama sonuçlarında yararlı bir yer? İdeal olarak, döndürülen ilk üç arama sonucu arasında olmanız gerekir. Bu üç sonuçta aramaların% 70’inden fazlası çözümlenirken,% 90’ı sonuçların ilk sayfasında çözüldü. Dolayısıyla, ilk üçte değilseniz, potansiyel işlerin çoğunu kaçırdığınızı göreceksiniz ve ilk sayfada değilseniz, neredeyse tüm potansiyel işler.

İşinizi yalnızca pazarlama aracınız olarak SEO kullanarak inşa etmek istiyorsanız, bir aramada ihtiyacınız olan sonuçları elde etmeye başlayana kadar mevcut işinizde kalarak boş zamanlarınızda SEO çalışması yapmaktan daha iyi olabilirsiniz. SEO, yeni bir işletme için pazarlama yapmak için zayıf bir başlangıç ​​stratejisidir.

Bununla birlikte, ilk etapta işinizi kurmak için SEM’i kullanacaksanız, uzun vadede SEM’i değiştirmek / tamamlamak için SEO’yu yavaş yanan bir strateji olarak takip etmeye değer.

SEO Kullanmaya Nasıl Başlanır?

SEO karmaşık bir disiplindir ve en ileri teknolojidir. Kitaplıklarda ve mağazalarda ağırlıklarıyla SEO tokalı kitaplıkların nasıl kullanılacağına ilişkin ansiklopedik bilgi ciltleri.

Tüm bunları bu makalede ele alamayız, bu nedenle sayfa içi SEO (web sitenizde yaptığınız çalışma) ve sayfa dışı SEO (yaptığınız iş ) iki kategoriye ayrılan temellere bağlı kalacağız. İnternetin geri kalanında).

Bu, SEO’ya başlamanıza yardımcı olacaktır, ancak bunu ana pazarlama stratejiniz olarak sürdürmeyi planlıyorsanız, temel bilgileri elde ettiğiniz anda SEO’nun daha karmaşık yönlerini okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Sayfa İçi SEO Nasıl Kullanılır?

Sayfa içi SEO, arama motorlarında üst sıralarda yer almak için kendi web sitenizde yaptığınız çalışmadır . Amacınız, web sitenizin ilk sayfada ve hatta belki de ilk üç arama sonucu arasında gösterilmesidir. Sayfa içi SEO, sıralamalarda sayfa dışı SEO kadar ağırlık taşımaz, ancak temel bilgileri doğru anlamazsanız… Sayfa dışı SEO’nuzun da sonuç vermesi olası değildir.

Sayfa İçi SEO’nuz için Kontrol Listesi

Bu liste öncelik sırasına göre değildir ve sayfa içi SEO’nuz için bir kontrol listesi olarak kullanılmalıdır:

  • İçerik kraldır. Kitlenize değer katması için içeriğinizin yazılması gerekir. Blogunuz veya web sitenizdeki uzun ve kısa gönderilerin bir karışımı olmalıdır. Arama motorları tarafından cezalandırıldığından, “anahtar sözcükleri” (arama motorlarını denemek ve çekmek için tekrar tekrar bir anahtar sözcükten bahsederek) denememelisiniz. Bununla birlikte, metniniz en önemli anahtar sözcükleri en az bir kez ve ideal olarak iki ila üç kez içermelidir – ideal olarak başlığınızda görünmelidir. Ancak, okunabilirlik ve değer günümüzde anahtar kelime konumlandırmadan çok daha önemlidir.
  • Tam Meta açıklamaları. Meta açıklaması büyük bir sıralama faktörü değildir, ancak insanların parça hakkında arama motorlarında göreceği metindir. İyi yazılmış hale getirin ve daha fazla ziyaretçi görün. Meta açıklamaları HTML kodlarıdır – bu makalenin sonunda HTML kodlarına ve bunları nasıl kullanacağınıza bir bağlantı bulabilirsiniz.
  • Başlık etiketleri. Başlıklarınızda (pratik olan yerlerde) anahtar sözcüklerinizi kullanmaya çalışın. Mümkünse 70 karakterden kısa tutun. Başlıkların doğal ve okunabilir olduğundan emin olun.
  • H etiketleri. İçerik düzeninizi optimize etmek için her zaman H etiketleri kullanın. Bazı başlıklarda da anahtar sözcüklerinizin varyasyonlarını deneyin ve kullanın. Kesinlikle gerekli olmadıkça başlıklarda anahtar sözcükleri tekrarlamayın. (Bu, içeriğinizin gövdesinde anahtar sözcükleri tekrarlama ihtiyacınızı ortadan kaldırmaz). H etiketleri HTML kodlarıdır – bu bölümün sonunda HTML kodlarına ve bunların nasıl kullanılacağına bir bağlantı bulabilirsiniz.
  • İçeriği kopyalamayın. Tek bir sayfa için birden çok URL oluşturmanıza izin veren akıllı bir CMS’ye (İçerik Yönetim Sistemi) sahip olsanız bile, bunu yapmayın. Google, tekrarlanan içerikten nefret eder ve bunları aramalardan çıkarır. Birden fazla URL oluşturmanız gerekiyorsa … önce standartlaştırmayı araştırmanız gerekir.
  • Okunabilir URL’ler oluşturun. Çoğu CMS sistemi, sizinki etkinleştirirse başlık metninden URL oluşturma seçeneğine sahiptir. Aksi takdirde, bunu manuel olarak yapmanız gerekebilir. Siteniz.com/why-you-should-invest-in-a-logo, siteniz.com/1.2.Index’ten çok daha iyidir.
  • Robots.txt dosyanızı kontrol edin. Arama motorlarından dizine alınmasını istemediğiniz içeriği nasıl gizleyeceğinizi ve arama motorlarının da dizine eklenmesini istediğiniz içeriği bulabildiğinden emin olun. (Tekrarlanan içerik gibi, arama motorları tarafından cezalandırılabilecek, ancak yine de sitenizde gerekli olan şeyleri gizlemek isteyeceksiniz). Bu makalenin sonunda robots.txt dosyasını nasıl değiştireceğinize dair bir bağlantı bulacaksınız.
  • Web siteniz için duyarlı veya uyarlanabilir bir tema kullanın – bunlar, web sitesine erişmek için kullanılan cihaza bağlı olarak şekillerini değiştirmek için özel olarak tasarlanmış temalardır. Daha eski temalar cep telefonlarında iyi görüntülenmez ve bu nedenle mobil aramada daha düşük sıralamaya sahip olur.
  • Resimlerde alt etiketleri kullanmayı öğrenin. Etiketleri doğru kullanmayı öğrenirseniz, görsellerinizi de SEO’ya çevirebilirsiniz. Yine, anahtar ifadelerinizi spam etmeyin, ancak bir temada varyantları kesinlikle kullanın.

Her bir anahtar sözcük için rekabet düzeylerine bağlı olarak çok fazla içerik oluşturmanız gerekebilir. Bu temel kurallar, sayfa içi SEO’nun tamamı için değildir, ancak başlamanız için yeterli olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı