SEO

Dijital Pazarlama Nedir? Hızlı Giriş Rehberi

Dijital pazarlama, pazarlama ve iş geliştirme mevzusunda her ne kadar daha çocukluk çağlarında olarak nitelendirilse de pazarlama dünyasının büyük bir bölümünü ele geçirme çabalarına hızla devam ettiğini görmekteyiz. Her gün birçok insan ürünlerini ve işletmelerini tanıtmak için dijital pazarlamaya ilk adımı atıyor.  Dijital pazarlamaya adım atmak için bundan daha iyi bir vakit yok!  Bilhassa devletimizde bu alanda halen o denli açık var ki.

Geçtiğimiz yıllarda katıldığım internasyonal bir zirvenin açılışı direkt olarak Türkiye’den bahsedilerek başladı, şaşırdım. Sebebi ise ortalama 1-2 dakika içinde kendini belli etti. Düşünün Avrupa devletlerinde websitesine haiz kobilerin oranı %50’nin üzerindeyken Türkiye’de şu an için bu oran bir tek %22. (2017) Hala fazlaca rekabetçi bir pazara haiz değiliz. Fakat olacağız. Her geçen gün yeni bir mecra, değişik dijital pazarlama modelleri yaşamımıza girmeye devam ediyor. Devamlı kendimizi yeniliyor, bir şeyler daha öğrenmek için çalışıyor ve araştırıyoruz.

Ilk olarak pazarlama terimine birazcık değinmek isterim.

Pazarlama nedir?

Pazarlama, özetlemek gerekirse ürünlerinizi yada hizmetlerinizi potansiyel müşterilerle buluşturmak için aldığınız tüm aksiyonları ifade eder. Pazarlamanın temelinde hedef kitle terimi yatmaktadır. Potansiyel müşterileriniz ürün yada hizmetinizi satın almış olduğu an satış terimi ortaya çıkar. Pazarlama ve satış ekiplerinin birbiriyle fazlaca yakın emek vermesi gerekliliği bir sır değildir. Başarıya ulaşmış olmak isteyen her işletme her girişim bu iki süreci birbirine entegre bir halde ilerletmelidir.

Yazıya yazarken seneler ilkin evernote’a aldığım bir not aklıma geldi. Bu alıntıda S.H.Simmons pazarlama, reklamcılık ve halkla ilişkileri değişik bir halde yorumlamıştı. İlginizi çekebileceğini düşündüğüm için aşağıya bırakıyorum.

Genç bir adam sevgilisine onun akıllı bulunduğunu, hoş göründüğünü ve hoşsohbet biri bulunduğunu söylerse doğru kişiye doğru şeyleri söylüyor anlama gelir, bu da pazarlamadır. Fakat genç bir adam sevgilisine kendisinin ne kadar yakışıklı, akıllı ve başarıya ulaşmış bulunduğunu söylerse bu reklamcılığa girer. Bir kimse genç hanıma sevgilisinin ne kadar yakışıklı, akıllı ve başarıya ulaşmış bulunduğunu söylerse bu da halkla ilişkilere girer.

Dijital Pazarlama, Online pazarlama ve Offline pazarlama

Şimdi bir ihtimal bir çoğunuz bu düşünceye karşı çıkacak fakat dijital pazarlama ile online pazarlama aynı şey değildir. Hatta dönem dönem ekibimizde online pazarlama ile dijital pazarlama tartışmasını yaparız.

Demek istediğimiz dijital pazarlama olarak anlamlandırdığımız şey aslına bakarsak online pazarlamadır. Yalnız dijital pazarlama teriminin bu kadar yayınlaşmasını çevrimiçi pazarlama şu demek oluyor ki online pazarlama elde etmiştir. Hemen sonra gelen alışkanlıklar v.b süreçler dijital pazarlama terimini online pazarlama ile eşit bir kutuya koymamızı sağlamış oldu. Her ne kadar dijital pazarlama dediğimizde hepimizin aklına ilk olarak online pazarlama emekleri gelse de bu kavramın daha geniş bir alanı kapsadığını düşünüyorum.

Peki o halde yukarıdaki açıklamaları da göz önünde bulundurarak dijital pazarlama terimini açıklayalım.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, özetlemek gerekirse elektronik aygıt yada web kullanarak meydana getirilen tüm pazarlama faaliyetlerini kapsar. Dijital pazarlama sürecinde markalar müşterilerine ulaşmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak yada satmak için ödemeli reklamcılık, sosyal medya, e-mail pazarlaması, arama motoru benzer biçimde dijital kanallardan faydalanırlar.

Mobilin devrimi, arama motorları, sosyal medya bilgiye ulaşımı ve iletişimi inanılmaz derecede kolaylaştırdı. Dijitalleşen Dünya ile birlikle bir girişim, fazlaca süratli bir sürede tüm Dünya’da adından bahsettirebilecek hale gelebiliyor.  Bu bir tek internetin yaygınlaşması ile mi ilgili? doğal olarak ki hayır. Bu girişimlerin bu hale gelebilmelerinde en büyük etkenlerden biriside pazarlama stratejileri. Bu yazıyı dijital pazarlamaya merak salmış arkadaşlarıma birazcık olsun yol gösterebilmek için toparlıyorum.

Yazının geri kalan bölümünde aşağıdaki online pazarlama kanallarından bahsedeceğim. Doğal olarak ki dijital pazarlama bununla sınırı olan değil. Yavaş yavaş bu yazıyı güncelleyerek, dijital pazarlamaya giriş üstüne kapsamlı bir rehber haline getirmeyi planlıyorum :w

Dijital pazarlama ekosisteminde neler yer alır?

 1. Arama motoru reklamları
 2. PPC
 3. Arama motoru optimizasyonu
 4. Mail pazarlama
 5. Sosyal Medya pazarlaması
 6. Websitesi
 7. İçerik pazarlaması

Arama Motoru Reklamları (Search Engine Advertising)

Arama ağı reklamları, arama motorlarının netice sayfalarında gösterilen, çoğu zaman sponsor bağlantılar etiketine haiz olan reklamlardır. Sayfanın üst tarafında yada alt tarafında görüntülenebilir. Bu reklam modeli  Hisse per click (tıklama başına ödeme)  sistemi ile çalışır. Kısaca reklamlarınızın vizyonu sizin için bir maliyet oluşturmaz, reklamlarınıza gelen tıklamalar için ödeme yaparsınız.

SEA’nın temelinde anahtar kelimeler ve bunlara verilen teklifler vardır. Teklifler, ilgili sorgularda hangi sırada çıkacağınızı belirleyen mühim faktörlerden birisidir. (bir diğeri için bknz: kalite puanı) Her anahtar kelimenin değişik cpc maliyeti vardır. Bazı anahtar kelimelerde tıklama başına maliyetler 0,05krş olabilirken bazılarında 50TL olabilir.

PPC ile SEA arasındaki fark;
PPC reklamları özetlemek gerekirse ücretli reklamcılıktır.  PPC reklamları arama motorları reklamlarını kapsar fakat bir tek bununla sınırı olan değildir. Yandex, bing benzer biçimde arama motoru reklamları da PPC reklamcılığı kapsamına girer. Hatta Facebook, Instagram benzer biçimde mecraları da bu gruba dahil edebiliriz.

SEA hakkında bazı bilgiler;

 1. Search Engine Advertising bir tek Google AdWords ile sınırı olan değildir. Yandex Direct, Bing search Ads benzer biçimde arama motoru reklam platformları da bunlara dahildir.
 2. Google arama sayfalarında bulunan tüm tıklamaların %50’ye yakını ilk ve ikinci sırada çıkan sonuçlarda gerçekleşmektedir.
 3. Türkiye’de dijital pazarlama faaliyetlerine ayrılan bütçenin %50’sinden fazlasını arama motoru reklamları oluşturmaktadır.
 4. Long tail anahtar kelimeler daha çok anlamlı trafiği websitenize getirebilir.
 5. Long tail anahtar kelimelerin dönüşüm oranları çoğu zaman shot tail anahtar kelimelere gore yüksektir.
 6. Pazarlama kampanyalarınızı yüksek bütçeler ayırmadan kontrol edebilirsiniz. Istediğiniz tutarda bütçe ile arama motoru reklamlarına başlayabilirsiniz.
 7. Açılış sayfalarınızı seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Bunu kullanarak landing page’lerinizi kontrol edebilir, marka terimlerinizden gelen trafiği kampanya açılış sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz.
 8. Long tail anahtar kelimeler her ne kadar short tail anahtar kelimelere gore daha azca erişim hacmine haiz olsa da bir kampanyada yüzlerce long tail anahtar kelime olması yatırım getirisini artıracaktır.
 9. Kalite puanı minimum verdiğiniz teklifler kadar önemlidir.
 10. Açılış sayfalarınızın içinde ne olduğu, hızı kalite puanlarınızı ve dönüşüm oranlarınızı büyük seviyede etkileyebilir.
 11. Eğer bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz Ürün Listeleme Reklamlarını kesinlikle kontrol etmek isteyebilirsiniz.
 12. Yayınlanmaya değecek reklam metinleri oluşturmalısınız. Reklam metinlerinizde CTA kullanmanız tıklama oranlarınızı artırabilir.
 13. Alternatif reklam metinleri oluşturarak, oluşturmuş olduğunuz reklamları kontrol etmelisiniz.

Arama motoru reklamları hakkında daha çok informasyon alabileceğiniz kaynaklar: Google Ads Nedir?  PPCHEROSearchEngineLand

Ek olarak Türkçe bir kaynak olan, Sevgili Aykut Alçelik’in yazmış olduğu Google AdWords kitabını da incelemek isteyebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization)

Özetlemek gerekirse SEO olarak adlandırılır. Web sitelerinin, arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek arama sonuçlarında sıralamasının yükseltilmesi çalışmalarıdır. Arama motorları, arama neticelerini belirli algoritmalara gore listeler. Arama motorları belirli aralıklarla bu algoritmaları, kullanıcılarına daha iyi, daha ilgili sonuçlar sunmak için güncellerler. Türkiye’de arama motoru denilince akla direkt olarak Google optimizasyonu da gelebilir. Bunun en büyük sebebi Google’ın pazar payının ortalama %95’ini kapsamasıdır. Optimizasyon süreci site içi SEO ve site dışı SEO iki ana başlıkta toplanabilir.

Site içi SEO: Web sitenizin teknik alt yapısı, iyi mi bir edinim ve etkileşim yarattığı, kullanıcılara ne sunduğunuzla ilgili sürecin tamamıdır. Hadi websitesinin alt yapısını düzenletelim, bir iki de içerik yazdırırızın açıkçası fazlaca ötesindedir. Websitenizi bir süpermarket olarak düşünün. Ziyaretçilerinizi, ürünlerin kategorilerine yönlendirecek navigasyonlar, sattığınız ürünlerin son kullanma zamanı yada içinde ne olduğu hakkında bilgilendirmeler, benzer temalı ürünlerin belirli yerlerde bulunması, çalışanlarınızın müşterilerinize ilgi göstermesi ve destek olması, içerik reyonunun yanında çerezlerin bulunabilmesi, (her ne kadar çapraz satış olsa da, bir çok insanoğlunun mağaza deneyimini kolaylaştırıyor bence) alışverişinizin sonunda fiş alabilmeniz yada kolay iade sürecine haiz olmanız. Tüm bunların hepsi mağaza ziyaretçilerinize daha iyi bir edinim sunmak, daha güvenli ve kolay alışveriş yapmalarını sağlamak mevzusunda destek olacaktır. Site içi SEO’yu da bu şekilde düşünebilirsiniz.

Site dışı SEO: Aynı örnek üstünden gidecek olursak, site dışı SEO emekleri ise mağaza ziyaretçilerinizin yada herhangi bir kişinin sizin mağazanız hakkında hitabı, başka insanları mağazanıza yönlendirmesi yada onlara tavsiye etmesidir diyebiliriz.

SearchMetrics 2016 verilerine gore;

 1. İlk 20 sonucun content uzunluğu 1000 kelimeden fazla
 2. ABD’da top 10 sonuçların %86’sı .com domain uzantısına haiz
 3. Sosyal sinyaller 2015’e daha daha etkisinde bırakan
 4. Sitede geçirilen süre, derhal çıkma oranından daha kıymetli
 5. İçeriğinizin ilgi düzeyi, içeriklerinizin uzunluğundan, h etiketlerinden, daha kıymetli görünmektedir.
 6. Tıklama oranlarının tesiri hala fazlaca büyük
 7. İçeriklerinizde anlamlı iç bağlantılar kullanmak, çalışmalarınızın performansını artırıcı bir unsur

Daha fazlası için: General ranking factors

 Mail Pazarlama

Mail pazarlama tüketicilere direkt elektronik posta ile ulaşmanın bir yoludur. Dijital pazarlamanın en yaşlı üyelerinden olmasına karşın hala en fazla dönüşüm oranlarına haiz dijital pazarlama kanallarından bir tanesi bulunduğunu söyleyebiliriz. Email kampanyaları ile müşterilerinizle etkileşim yaratmak, satış yapmak, marka sadakati oluşturma noktasında öteki kanallara gore nispeten daha ucuzdur. Ek olarak doğru stratejilerle kullanıldığında işletmeniz için fazlaca verimli pazarlama aracı haline gelebilir.

 1. Dünya nüfusunun 3’te 1’inden fazla bir mail hesabı bulunmaktadır.
 2. 2016 yılı verilerine gore günde averaj 240 milyar e-posta gönderilmektedir. Bu sayı 2009 senesinde 1.4 milyardı.
 3. Averaj bir ofis çalışanı günde 121 email alıyor. Bu maillerin averaj %49.7’sini spam mailler oluşturuyor.
 4. Gelen maillerin mobilde açılma oranı 2012 senesinde %21 iken 2016 senesinde %68’lere ulaşmış.
 5. Otomasyon ile gönderilen emailler manuel gönderilen maillere gore %320 daha çok gelir sağlıyor. (mesela, bir e-ticaret sitesinde alışveriş sepetine ürün atmış fakat siparişini tamamlamamış kullanıcılara sepetinde ürün bulunduğunu hatırlatan otomatik e-posta göndermek)

Pitchbox ile Backlinko’nun 2019 senesinde 12 milyon email üstünde gerçekleştirdiği çözümleme neticelerinden da birazcık anlatmak isterim. Çıkan sonuçlar şu şekilde;

 1. Atılan maillerin bir tek %8.5’u cevap almış.
 2. Mevzu başlığı uzun olan mailler kısa olanlara gore ortalama %25 daha çok cevaplanma oranına haiz.
 3. Aynı kullanıcıya birden fazla mail göndermek yanıt alma şansını artırıyor.
 4. Kişiselleştirilmiş mevzu başlıkları cevap oranlarını %30, kişiselleştirilmiş mail içerikleri %32 yanıtlama oranlarını artırıyor.

Eposta pazarlama hakkında daha çok informasyon almak, başarıya ulaşmış örnekleri görmek için Mailchimp, Sendgrid, Sendinblue benzer biçimde mail pazarlama araçlarının bloglarını takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medyayı bir kaç mecradan yola çıkarak tanımlamak pek doğru sayılmayacaktır. Bu mecralar çoğu zaman marka yada kullanıcılar içinde yazışma sağlama, bağlantı kurma, duygu, fikir yada fikirleri anlık olarak paylaşma imkanı sağlar.  Bir fazlaca sosyal mecrada kendiniz yada işletmeniz için profil oluşturabilir, gerçek zamanlı durum, fotoğraf, düşünce v.b şeyleri anlık olarak paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması, Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter benzer biçimde sosyal medya kanalları üstünden ürün yada hizmetleri tanıtmayı ve pazarlamayı amaçlayan dijital pazarlama kanallarından birisidir. Sosyal mecralarda meydana getirilen içerik yönetimi yada direkt reklam çalışmalarını sosyal medya pazarlaması kapsamına dahil edebiliriz.

Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Pinterest benzer biçimde popüler sosyal medya kanallarının yaygınlaşmasıyla sosyal medya terimi yaşamımıza girse de temeli 1979’da Tom Truscott ve Jim Ellis tarafınca kurulan Usenet ile başladı. Hemen sonra IRC, IQC benzer biçimde anlık mesajlaşma platformları hayatımızda yer edinmeye başladı. Gereksiz bir informasyon vereyim, yazışırken kullandığımız LOL, OMG benzer biçimde kısaltmaların yaşamımıza girme sebepleri olarakta bu platformlar gösteriliyor.

2004 senesinde dünya müzik enstitüsünü değiştiren, keşfedilmeyi bekleyen sayısız müzik grubunun / parçanın bulunmuş olduğu myspace yaşamımıza girdi. (Buraya maziyi özetleyen bir parça kondurabilirim) Aynı dönemde Facebook’un açılması, Linkedin felan derken şimdi de Tik Tok ile uğraşıyoruz.

Sosyal Medya Facebook’tan daha fazlası!

Yukarıda bahsettiğimiz benzer biçimde sosyal medya Facebook, Instagram, Twitter benzer biçimde platformlardan daha fazlası. Nerede ise her sanayi, ilgi alanı için bir sosyal mecra var diyebiliriz. Hatta TripAdvisor, Airbnb bile birer sosyal medya kanalı olarak nitelendiriliyor.

Sosyal medyanın bu kadar yaygınlaşması pazarlamacıları yeni stratejiler üretmeye zorladı diyebiliriz. Sosyal medya pazarlaması, işletmenize daha çok satın alan çekmek, websitesine gelen trafiği çoğaltmak, yeni ürünleriniz hakkında bilgilendirme sağlamak, satışları çoğaltmak, müşterilerinize destek sağlamak benzer biçimde nihai amaçlarınızı gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz etkili bir dijital pazarlama kanalıdır.

Pazarlamacıların ortalama %87’si sosyal medya pazarlamacılığının satışları artırmaya destek olduğuna inanıyor.

Sosyal medyada başarıya ulaşmış olmanın yolu, fazlaca fazla içerik yayınlamak, yüksek bütçelerle reklam vermek yada tüm sosyal mecralarda hesap açmak değildir. Hedef kitlenizin en fazlaca yer almış olduğu sosyal mecraları çözümleme edin ve buralarda profil oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Doğal olarak, hesapları yalnız bırakmamak koşuluyla.. En fazlaca meydana getirilen yanlışlardan birisi kesinlikle oluşturup terkedilen profiller diyebiliriz. Eğer bu şekilde yapacaksanız tanıtımlarınıza, websitenize sosyal bağlantıları asla eklemeyin. Sosyal medya hesaplarınızı takip etmesi için hedef kitlenize niçin sunmalısınız. Devamlı işletmenizden, başarılarınızdan, arada sırada da komikli kedi videoları paylaşan bir hesabınız olmasın.

Websitesi

Websiteleri halen dijital pazarlama kanallarının temel yapısını oluşturmaktadır. Bir fazlaca dijital pazarlama kanalı, websitesine trafik yönlendirme amaçlı kullanılmaya devam ediyor. Bu durum uzun süre bu şekilde ilerleyecek benzer biçimde görünüyor. Bilhassa orta ölçekli işletmelerde gördüğüm ana sorunlardan bir tanesinden anlatmak isterim. Aylık online reklam kanallarına ayrılan pazarlama bütçesi, websitesine ayırdığı bütçenin 20-30 katı olan işletmeler gördüm. Kullanıcı deneyimine tamamen aykırı, mobil tasarımları içler acısı websitelerine ödemeleri reklam kanallarından trafik yönlendiriyorlar. Oysa ki websitesini birazcık kullanıcı deneyimine gore optimize etseler, kullanıcı odaklı tasarımlar oluştursalar dönüşüm oranlarını gözle görülür şekilde arttırabilir. Aynı şekilde ziyaretçileri websitesine yönlendiren pazarlama emekleri olmadığı sürede mükemmel bir websiteniz olsa da bu tek başına size başarıyı getirmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir