Genel

Seo Uzmanı Olmak İçin Nereden Başlamalıyım?

SEO uzmanı olmak için öncelikle bolca araştırma yapmalısınız. Bu araştırmalarınız doğru kaynaklar olmalı, aksi halde verim almanız pek mümkün olmaz. Eğer İngilizce bilginiz varsa yurtdışındaki kaynaklardan faydalanıp SEO haberlerini takip edebilir ve algoritma değişikliklerinden tutunda başarılı olan çalışmaları kendi projelerinize uygulayarak bilginizi zenginleştirebilirsiniz. Türkçe makalelerin bir çoğu ne yazık ki eski yada hatalı bilgiler içermektedir. Yabancı hayranlığından ziyade globalde bu işi daha ciddiye aldıkları için kaynak bulmak daha kolay olmaktadır. Ben yine de sevdiğim bir kaç türkçe seo blogunu listeye ekleyeceğim.

Takip edebileceğiniz Güncel SEO Blogları Hangileri?

Araştırmalarınızı yaptınız peki sıra geldi uygulamaya.  SEO uzmanlığına başlamış arkadaşların yaptığın en büyük hata araştırmaları yaptıktan sonra bu araştırmalar üzerine başkasının web sitesine SEO çalışması yapmaya kalkmasıdır. Buda genellikle agresif bir çalışma olduğundan siteyi penaltı veya filtreye sokma ihtimali yüksektir. Bu yüzden başkasının web sitesine SEO çalışması yapmadan önce kendiniz bir web site açıp bu web site üzerinden geliştirmeniz daha mantıklı gözükmektedir. Hiç bir blog kesin bir bilgi içeremez çünkü Google algoritmalarını açıklamaz sadece tahmin ve deneyimlerinden bahseder. Bu yüzden yaptığınız çalışmanın %100 başarılı olacağı yönünde bir garanti yoktur. Bu yüzden araştırmalarınızı bir web sitesi açıp deneme yanılma yöntemi ile çalışma yapmak daha verimli olacaktır. SEO uzmanıyım diyip yaptığı çalışmalardan siteyi filtreye sokan çok insan vardır.

Güncel SEO yazılarıma göz atın 😊

creafast.com/kategori/seo/

Seo Uzmanı Maaşları Ne Kadardır?

Bu tamamen sizin deneyim, tecrübe ve referanslarına göre değişiklik göstermektedir. İyi bir SEO Uzmanı maaşı 5 ile 10 bin arası değişiklik gösterebilmektedir. Sizin kendinizi firmaya nasıl pazarladığınız önemli bir husustur. Hangi ülke veya olduğunuzda önemli bir kriter olabilmektedir. Son olarak freelance olarak bir projeye yada firmaya destek veriyorsanız, maaşınızı siz belirleyebilirsiniz 🙂 Yaklaşık 10 yıldır sektördeyim ve 5 yıldır seo danışmanlığı hizmeti veriyorum. Kendi ajansınızı kurmadıkça bir firmada seo uzmanı olarak çalışmak hem üretkenliğinizi düşürür hemde yeni şeyler keşfetmenize engel olur. Tabii öncesinde kızarmış tavuk gibi pişmek lazım bu ajanslarda onu da unutmayalım. Galiba bunu yazarken karnım açıktı :))

SEO Uzmanı İçin İş İmkanları Nelerdir?

İnternetin hızla gelişip ilerlemesi ile birlikte pek çok iş internet üzerinden yürütülmektedir. Şirketlerin internet sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkması için SEO Uzmanlarına ihtiyaç vardır. Bu bağlamda iş imkanları oldukça iyidir. Bir büyük şirket artık SEO’nun farkında ve bu konuda uzman arkadaşları istihdam etmeye başladı. Öğrenmeye, araştırmaya, bozmaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Belki bir gün o büyük şirketler beni aradıkları gibi sizi de arayıp hizmet almak ister 🙂

SEO Uzmanı Kime Denir?

Toparlayalım o zaman. Yukarıda da belirttiğim üzere, çok iyi içerikler yazıyor olsanız da sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması ve daha görünür olması planlı seo stratejileri sonucu olur. SEO bu açıklamaya göre de devamlılığı olan istikrarlı bir süreçtir. Bu sürecin tamamını ise SEO Uzmanı koordine eder. Ne kadar çok şeyi doğru bilirseniz bileğinizde o kadar çok bilezik olur. Unutmayın SEO çok ciddi manipüle edilebilen bir sektördür. İki üç backlink alıp yükselince ben uzman oldum diye ortalıklarda dolanacaksanız bence bu işe hiç girmeyin. Bu iş vizyon meselesi bana göre. Büyük resmi görmeniz lazım…

SEO Uzmanında Olması Gereken Kriterler

 • Arama motorlarının çalışma şeklini bilir,
 • Site içi SEO konusunu bilir,
 • Site dışı SEO konusunu bilir,
 • Anti SEO konusunda tecrübelidir,
 • Arama Motoru Optimizasyonlarını yapar,
 • Yapısal kodlama konusunda tecrübelidir,
 • Google Algoritmalarını yakından takip eder,
 • Algoritma güncellemelerini hızlıca uygulamaya sokar,
 • Hedef anahtar kelimelerde yükselmek için planlı stratejiler yürütür,
 • Sonuç odaklı çalışma yapar,
 • Faydasız ama ben aldım işe yaradı backlink paketlerinden uzak durur,

Öğrenmeye hazır mısın?

Google SEO Başlangıç Kılavuzu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir