İnternet

VPN Nedir? Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

VPN Nedir? Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Tek başına VPN kullanımı çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için kafi midir? Parasız VPN programlarını kullanmak güvenli midir? Erişim engelleri VPN ile aşılabilir mi?

 

VPN Nedir?

Sanal Özel Ağ (VPN) nedir, ne işe yarar? VPN, cihazlar içinde sanal özel bir ağ oluşturulmasını sağlayan bir teknolojidir. VPN kullanılan cihazın çevrimiçi trafiği kullanılan ağ trafiğinden ve genel web trafiğinden ayrılır.

Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP) ile bilinen ilk özel sanal ağ Microsoft’un bünyesinde 1996 senesinde iki bilgisayar arasında oluşturulmuştur.

VPN hem bireysel hem kurumsal web kullanıcıları tarafınca çevrimiçi trafiklerinin her insanın kullandığı ortak web üstünde ayrı bir halde seyahat etmesi için kullanılmaktadır.

Covid-19 pandemisi VPN teknolojisinin kullanımının artmasına sebep olmuştur. Bunun sebebi hem kurumsal hem bireyseldir. Kurumlar Evden çalışmaya başlamış olan çalışanların VPN kullanarak şirket ağına bağlanmalarını elde etmiştir. Bireyler toplumsal izolasyonu sağlamak için evlerde geçirilen sürede VPN ile internette sınırsız içeriğe ulaşmıştır.

 

VPN Nasıl Çalışır?

PPTP, OpenVPN, İnternet Anahtar Değişiklik Protokolü Versiyon 2 (IKEv2), Güvenli Soket Tünelleme Protokolü (SSTP), İkinci Katman Tünelleme Protokolü/İnternet Protokol Güvenliği (L2TP/IPSec) protokolleri ile bir aygıt ve başka aygıt içinde sanal özel bir ağ oluşturulur.

PPTP protokolü ilkel bir protokoldür. Hızlıdır fakat kafi güvenlik sağlamaz. OpenVPN ise en güvenli protokol olarak görülmektedir.

Tünelleme protokollerinin yanında veri paketlerini giz yazıya çevirmek için Veri Şifreleme Standardı (DES), TripleDES, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES), Blowfish şeklinde şifreleme algoritmaları da kullanılır.

AES-256 bit anahtar ile meydana gelen bir şifrelemenin brute-force (kaba kuvvet) saldırısı ile çözülmesi imkansızdır bu sebeple bu çok uzun seneler sürecektir.

VPN teknolojisinde Remote Access (Uzaktan Erişim) ve Site to Site (Alandan Alana) olmak suretiyle iki çeşit vardır. Uzaktan Erişim çeşidi bir kişinin fiziki olarak uzakta olan bir ağa güvenli bir halde bağlanmasını sağlar. Evden çalışanlar yada iş gereği seyahat edenler VPN ile şirket ağına dünyanın herhangi bir yerinden güvenli bir halde bağlanabilirler. Site to Site VPN ile şirketlerin değişik konumlardaki ofis ağları birbirine bağlanabilir. VPN programları ise Uzaktan Erişim elde eden VPN türüdür.

VPN programı kullanılan bilgisayar ve VPN sunucusu arasında tünelleme protokolü ile sanal özel bir ağ oluşur. Bu ağa giren her veri paketi hem şifrelenir hem de kimlik kontrolünden geçer. İstenmeyen üçüncü partilerin bu ağa erişmesi engellenir.

VPN programı kullanılan bilgisayarın internet protokol adresi (IP) maskelenir. Veri paketleri VPN sunucusunun IP adresini taşır. Bilgisayarın çevrimiçi konumu VPN sunucusunun konumu olarak gözükür. Bilgisayardan meydana gelen aktiviteler VPN sunucusunun konumundan gerçekleştiriyormuş şeklinde gözükür.

 

VPN Ne İşe Yarar?

VPN bireylerin ortak Wi-Fi ağlarında gizlilik ve güvenlik elde etmesini sağlar. VPN programları kullanılan ağda veri paketlerinin şifreli ve gizli seyahat etmesini sağlar. Kafe, otel, okul vb. ortak Wi-Fi ağı kullanılan alanlarda ağ operatörleri çevrimiçi aktiviteleri görebilir yada siber saldırganlar ağın güvenlik açıklarından yararlanarak ağa sızabilir.

Man in the middle attack (ortadaki adam – Mitm) saldırısında siber saldırgan bir bilgisayarın almış olduğu yada gönderilmiş olduğu çevrimiçi veri paketlerini görebilir, içeriklerini değiştirebilir yada kaydedebilir. VPN ile bağlantı şifrelenir ve siber saldırganlara karşı korunma sağlanır.

İnternet servis sağlayıcılarının çevrimiçi aktivitelerini görmelerini engeller. İnternet servis sağlayıcıları çevrimiçi aktiviteleri cihaza atadıkları IP adresi üstünden takip eder ve kaydederler. İnternet servis sağlayıcıları buradan elde ettikleri veri ve detayları üçüncü partilere reklam amaçlı kullanılmak suretiyle satabilirler.

VPN programları IP bazlı ve Derinlemesine Paket İnceleme (DPI) ile meydana gelen erişim engellerinin aşılmasını sağlar. VPN yardımıyla dünyanın herhangi bir konumundaki çevrimiçi içeriklere ulaşılabilir. Mesela, VPN ile ABD’deki sunucu üstünden internete bağlanıldığında ABD’deki çevrimiçi içeriklere ulaşılabilir. Bununla beraber, gerçekte bulunulan ülkedeki erişim engelleri aşılmış olur.

Ücretsiz VPN programları güvenli midir? Ücretsiz olan herhangi bir program güvenli olmadığı şeklinde ücretsiz VPN programları da güvenli değildir. Ücretsiz herhangi bir program bir casus yazılımı şeklinde çevrimiçi aktiviteleri kaydediyor ve uygulama geliştiricilerine gönderiyor olabilir. Ücretsiz VPN, antivirüs programları kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir